Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Trąbki Wielkie: Radni przyjęli plan. Wytną las pod kopalnię

Agata Cymanowska
Uchwała czeka na uprawomocnienie. Eksploatacja złoża ma potrwać 3-5 lat.

Na sesji Rady Gminy Trąbki Wielkie, która odbyła się w ubiegły czwartek radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obrębu geodezyjnego Gołębiewko i Postołowo, który umożliwia rozbudowę żwirowni Mirowo o zalesione tereny. Częœć mieszkańców, która jeszcze przed sesją domagała się nawet referendum w tej sprawie, nie kryje rozczarowania i oburzenia.

- Niestety radni pozwolili zająć 15 ha lasów pod żwirownię - mówi jedna z mieszkanek gminy. - Gmina w ciągu czterech lat zyska na tym 900 tys. Za 200-letni las...

Jan Wiczling, zastępca wójta gm. Trąbki Wielkie twierdzi, że las powstał dopiero po wojnie, co nie zmienia faktu, że 13 ha ma zostać wycięte pod kopalnię. Jak podaje, szacunkowe wpływy z tytułu podatku od nieruchomoœści i eksploatacji złoża wyniosą w ciągu kilku lat 942 tys. zł. - Na wycięcie lasu zgodę wyraził minister œśrodowiska - podkreœśla Wiczling.

Złożenie przez firmę Cemex, właœściciela żwirowni Mirowo, wniosku o koncesję będzie możliwe z chwilą uprawomocnienia się planu i uzyskania niezbędnych pozwoleń.

- Wycięcie lasu pod eksploatację jest powszechnie stosowanym procesem w przypadku wydobywania kopalin - tłumaczy Konrad Sabal z firmy Cemex Polska.- Co więcej, Lasy Państwowe prowadzš gospodarkę leœśną, polegającą na wycince, a w póŸźniejszym okresie - na nasadzeniach drzew, co oznacza, że eksploatacja kruszywa nie jest znaczącym odstępstwem od tego rodzaju praktyk. Chcemy podkreœślić, że uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego eksploatację kopalin na terenie należącym do Lasów Państwowych nie byłoby możliwe, gdyby ALP nie wyraziła na to zgody.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierunek i projekt rekultywacji (zostaną okreśœlone po wydaniu koncesji) powinny zostać zaakceptowane przez starostwo powiatowe.

- Warto podkreśœlić, że zapisy uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania narzucają leœśny lub wodno-leœśny kierunek rekultywacji - dodaje Sabal.
Eksploatacja złoża ma potrwać 3-5 lat. Po tym czasie ma zostać posadzony nowy las.

Oświadczenie CEMEX Polska w sprawie uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obrębu geodezyjnego Gołębiewko i Postołowo w gminie Trąbki Wielkie
Koncesja
CEMEX Polska, właściciel Żwirowni Mirowo nie podjął jeszcze starań o koncesję na wydobycie kruszywa ze złoża, którego eksploatacja jest możliwa dzięki uchwalonemu miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obrębu geodezyjnego Gołębiewko i Postołowo. Złożenie wniosku o koncesję będzie możliwe z chwilą uprawomocnienia się planu i uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Wycięcie lasu pod eksploatację jest powszechnie stosowanym procesem w przypadku wydobywania kopalin. Co więcej, Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, polegającą na wycince, a w późniejszym okresie – na nasadzeniach drzew, co oznacza, że eksploatacja kruszywa nie jest znaczącym odstępstwem od tego rodzaju praktyk. Chcemy podkreślić, że uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego eksploatację kopalin na terenie należącym do Lasów Państwowych nie byłoby możliwe, gdyby ALP nie wyraziła na to zgody.

Rekultywacja
Projekt rekultywacji i jej kierunek zostają określone po wydaniu koncesji. CEMEX Polska nie sporządzał projektu ani nie określał kierunku rekultywacji, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, nie zostały jeszcze przygotowane wnioski o wydanie koncesji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierunek i projekt rekultywacji powinny zostać zaakceptowane przez starostwo powiatowe, ale warto podkreślić, że zapisy uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania narzucają leśny lub wodno-leśny kierunek rekultywacji. Ponadto, zgodnie z ustaleniami uchwalonego planu zagospodarowania, przeznaczenie tego fragmentu pod eksploatację kruszywa jest tzw. tymczasową formą zagospodarowania. Oznacza to. że po zakończeniu eksploatacji (co może potrwać ok. 3 - 5 lat) zostanie na tym terenie posadzony nowy las. Proces ten może być prowadzony sukcesywnie, w miarę postępu eksploatacji, niezwłocznie po wyeksploatowaniu poszczególnych części złoża. Wybór gatunków sadzonych drzew jest uzgadniany z lokalnym nadleśnictwem.

Dotychczasowa rekultywacja w Żwirowni Mirowo
W Żwirowni Mirowo dotychczas stosowaliśmy kierunek leśno – rekreacyjny lub rolno –wodny. Kierunek rolno – wodny polega na ukształtowaniu terenu w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał otaczający teren. Eksploatacja kruszywa wiąże się często z powstawaniem niewielkich zbiorników wodnych. Pozostawienie ich na stałe, z odpowiednio ukształtowanymi brzegami jest w wielu miejscach w kraju uznane za wzbogacenie wartości rekreacyjnej lub przyrodniczej. Kierunek rolny wymaga od firmy przeprowadzającej rekultywację takiego ukształtowania gruntów po zakończeniu wydobycia, aby była tam możliwa działalność rolnicza.

O tym, jak może przebiegać rekultywacja, można się przekonać odwiedzając okolice Żwirowni Mirowo. Już kilkukrotnie informowaliśmy mieszkańców gminy Trąbki Wielkie oraz radnych Rady Gminy podczas bezpośrednich spotkań o tym, jak w praktyce wygląda rekultywacja w Żwirowni Mirowo i jakie standardy w tym zakresie stosuje firma CEMEX Polska.

Standardy i doświadczenia CEMEX Polska
Chcemy podkreślić, że CEMEX Polska, wypełniając zapisy koncesji dla wszystkich eksploatowanych przez siebie złóż w kopalniach w całym kraju, bezwzględnie stosuje się do zawartych tam obowiązków rekultywacji. Poza działaniami obowiązkowymi, CEMEX ma na swoim koncie projekty poprawy warunków przyrodniczych na terenach po eksploatacji kruszyw. W zamkniętej kopalni Sitno w województwie mazowieckim naukowcy z SGGW prowadzą projekt obserwacji rozwoju gatunków płazów, który ma tam miejsce po zakończeniu pracy żwirowni. Z kolei w dawnej kopalni kamienia wapiennego w Rudnikach koło Częstochowy od dwóch lat istnieje ścieżka edukacyjna „Kopalnia przywrócona naturze”, która powstała dzięki osiedleniu się w tym miejscu ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Dotychczasowe projekty oraz nowe badania w innych miejscach, gdzie do tej pory prowadziliśmy działalność wydobywczą, potwierdzają, że rekultywacja wykonywana przez naszą firmę nie oznacza zubożenia wartości przyrodniczych, a często jest ich wzbogaceniem.
CEMEX Polska przykłada wielką wagę do zasad zrównoważonego rozwoju. Jedną z nich jest wspieranie bioróżnorodności. Doświadczenia w innych zakładach, a w szczególności w Żwirowni Mirowo potwierdzają, że CEMEX Polska dobrze wywiązuje się z tych zobowiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto