(© Fot. Wawrzyniec Rozenberg)

Honorową odznakę Primus in Agendo otrzymała Fundacja Pan Władek. Maria i Władysław Ornowscy odebrali odznaczenie z rąk ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej. Odznaka jest uznaniem dla aktywnej, pełnej zaangażowania postawy i najbardziej wartościowych inicjatyw, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.

Władysław Ornowski zajmuje się pomaganiem innym ponad trzydzieści lat. Na początku, w stanie wojennym, pomagał rodzinom uwięzionych działaczy Solidarności. Potem przekazywał paczki z żywnością dzieciom z rodzin bezrobotnych. W tamtych czasach wiele darów trafiało do szkół. Nie zaprzestał pomagania, gdy społeczeństwo stało się bogate w porównaniu do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pomocą Fundacji Pan Władek objęte są rodziny wielodzietne i takie, gdzie los doświadczył jednego z rodziców. Do tego są dzieci z rodzin zastępczych.

- Odznaczenie odebraliśmy w czasie, gdy w Gimnazjum w Trąbkach Wielkich był zorganizowany przez fundację turnus wakacyjny 53 dzieci z powiatu bytowskiego - przyznał Władysław Ornowski. - W poniedziałek rozpoczyna się II tura obozu dla gimnazjalistów. W połowie lipca dzieci z rodzin zastępczych pojadą na turnus do Lewina w Kotlinie Kłodzkiej i na koniec 42 dzieci z różnych gmin wyjedzie na turnus w góry. W czerwcu tego roku przekazałem rodzinom dary o wartości 200 tys. zł w tym cztery pralki i pięć lodówek. Każde odznaczenie Fundacji Pan Władek jest dla nas szczególnie przyjemne. Jednak laury nie zwalniają nas z charytatywnej działalności.

Państwo Ornowscy kilkanaście lat temu wrócili z Gdańska do rodzinnego Mierzeszyna, gdzie zbudowali niewielki dom. Chętnie uczestniczą w różnych imprezach gminnych, gdzie Władysław pełni często rolę wodzireja. Fundacja pomaga również samotnym osobom starszym.


Info z Polski. Przegląd wiadomości z tygodnia (06.07)

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!