Oglądaliście już "T2: Trainspotting" czy "Marię Skłodowską-Curie"? Co myślicie o tych filmach? Zgadzacie się z naszymi ocenami?

Jak Wajda aktorów kolegom podkradał. Po festiwalu „Według Wajdy”

O takim „podkradaniu” aktorów wspominał w sobotę Olgierd Łukaszewicz na gdańskim festiwalu „Według Wajdy”. Miło było posłuchać aktorskich ploteczek i dykteryjek. Mógłbym dorzucić sto innych. Natrząsano się wówczas choćby z Gomułki, który zażądał listy reżyserskich honorariów, a widząc na pierwszym miejscu nazwisko Wajda, wrzasnął: - Która to ta Wajda?

Mistrz nie miał lekko. Szkoda tylko, że gdański festiwal nie służy zgłębianiu kultury w szerszym kontekście. W sobotę w ECS wyświetlono wajdowską ekranizację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Lecz czy dzisiaj ktoś pamięta zachwyt jednego z paryskich recenzentów: „To najbardziej porywający film od czasu ‘Szeptów i krzyków’ Bergmana”.

Pięknie. Tylko kto pamięta, że były też ostre opinie polemiczne?Rozsierdzony Antoni Słonimski grzmiał: „Prawdę historyczną zlekceważono, poezję zmasakrowano. To, co Wyspiański musnął piórem, Wajda przywalił łopatą i kosą. Poobcinał najpiękniejsze strofy naszej poezji narodowej. Wszystkie niemal, delikatne dialogi ‘Wesela’ zagłuszył muzyką taneczną i wrzaskiem pijanej czeredy”.

Nie przelewa nam się w Gdańsku od prestiżowych filmowych imprez. Festiwal „Według Wajdy“ ma wejść do gdańskiego kalendarza wydarzeń na lata następne. Dobrze, że młodzież, której nie było jeszcze na świecie, gdy Wajda robił swoje dzieła najważniejsze, ciekawa jest obrazów mistrza. I pięknie, że zaproszono do Gdańska Emilię Krakowską i Olgierda Łukaszewicza, tylko jak było można nie pokazać „Brzeziny”, bez których tego urzekającego filmu by nie było?

Festiwalowi „Według Wajdy” brakuje przemyślanej formuły. Poza tym nęka pytanie, czy na festiwal trafi kiedyś nakręcona przez mistrza w Japonii, przepiękna „Nastasja” (według Dostojewskiego).

„Artysta w kuchni” odc. 2 Zobacz jak gotuje Joanna Chacińska z zespołu Bisquit

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!