Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Przewodnika Turystycznego 2017 - wybierz się na Kaszuby z przewodnikiem na spacer

Janina Stefanowska
W kalendarzu Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego, to już 18 lutego przewodnicy turystyczni z Kaszub zapraszają- po raz piąty - na wspólne spędzenie czasu. Akcja bezpłatnego oprowadzania i spacerów z przewodnikiem turystycznym ma pokazać, ile wartości, wiedzy można wynieść korzystając z fachowego gawędziarza na trasie. W tym rok przewodnicy proponują trzy różne, ciekawe trasy.

Dzień Przewodnika Turystycznego na Kaszubach - przewodnicy zapraszają na wspólne wędrówki po ciekawych zakątkach.
Sobota 18 lutego 2017
godz. 9:00-14:00
Miejsce spotkania: Krzeszna PKP (gm. Stężyca)
Temat: Ziemia Pirsna - wędrówka w głąb epok
Prowadzący: Artur Zagozdon
Trasa: Krzeszna - Pierszczewko - grodzisko Zamkowisko - kurhanowisko w Uniradzach - Gołubie
Trasa ok. 12 km, ok. 5 godzin

Udamy się do wnętrza pętli jezior raduńsko-ostrzyckich, nazywanej Kółkiem Raduńskim, która pełniła funkcję swoistej fosy od czasów prahistorycznych. Przez ponad dwa tysiąclecia chowano tu na olbrzymim obszarze zmarłych, których szczątki obsypywano kopcami – kurhanami. W średniowieczu zaś przez pewien czas było to centrum terytorium, zwanego Terra Pirsna, którego ośrodek lokuje się w miejscu, gdzie dziś stoi grodzisko Zamkowisko. Pod koniec wędrówki ognisko w leśniczówce Uniradze – warto mieć coś do upieczenia na ognisku.

>>> Rozkład jazdy SKM ważny do 11.03.2017
sobota 18 lutego 2017
godz. 10:00-15:30
Miejsce spotkania: Laska (gm. Brusy), sklep
Temat: Tropem zaborskiej przyrody
Prowadzący: Grażyna Jaszewska
Trasa: Laska - Jezioro. Zmarłe - Jezioro Śluza - Jezioro Parszczenica Modziel - Jezioro Księże - Laska (ognisko).
Trasa ok. 14 km, ok. 5 godzin

Przyrodniczy spacer zaczniemy od 400-letniego Dębu Łokietka, a stamtąd udamy się na wędrówkę jezior lobeliowych, po czym udamy się wzdłuż rzeki Zbrzycy a następnie przemierzymy kolejne jeziora znajdujące się na jej szlaku: Śluza, Parszczenica, Długie, Księże i Laska. Prawdziwą atrakcją wycieczki będzie unikalny świat ptaków zimujących na tych akwenach. W tym czasie jest to miejsce jednej z największych koncentracji łabędzia krzykliwego w regionie. Gatunek ten na zimowiska w naszym kraju, przylatuje głównie z Rosji i Skandynawii. Uczestników rajdu zachęca się do zabrania lornetek. Istnieje również możliwość wypożyczenie lornetki od przewodnika, co należy zgłosić przed rozpoczęciem wspólnej wędrówki w miejscu startu (liczba ograniczona).
Na zakończenie rajdu w miejscowości Laska planowane jest ognisko, na którym będzie możliwość upieczenia własnych kiełbasek.

niedziela 19 lutego 2017
godz. 12:00-15:00
Miejsce spotkania: przystanek PKP Wieżyca (gm. Stężyca)
Prowadzący: Piotr Kowalewski
Temat: O leśniczym, co 45 jeńców uratował
Trasa: Wieżyca PKP - Bukowa Góra - Koszowatka (punkt widokowy) - Ostrzyce - Kolano (dawny obóz YMCA)- Koszałkowo (Piekło)
Trasa ok. 8 km, ok. 3 godzin

Spacer ma przede wszystkim przybliżyć postać Józefa Króla, który w czasie wojny ukrywał jeńców wojennych z pobliskiego obozu w lasach Wzgórz Ostrzyckich. Udamy się do położonej wśród lasów Kolańskiej Huty, a następnie na widokową górę nad Koszowatką, skąd zobaczymy północne ramię Jeziora Ostrzyckiego. W drodze powrotnej ponownie wdrapiemy się na Bukową Górę, by zobaczyć, co zostało z dawnego obozu jenieckiego w Kolanie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto