(© Przemek ŚWIDERSKI)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pierwsze półtora miesiąca nowego roku już zdążyło wyjątkowo mocno uderzyć nas po kieszeniach. Spełniły się czarne wizje ekonomistów, którzy jeszcze latem przewidywali, że za żywność będziemy płacić więcej. I płacimy.

- Jestem załamana. Warzywa i owoce, które są podstawą mojej codziennej diety, ciągle drożeją. Jeszcze niedawno za kilogram papryki płaciłam ok. 5 zł, a dziś - dwa razy tyle. Mocno podrożała też cukinia - mówi rozżalona Karolina Sikora, którą spotkaliśmy w centrum Gdańska na zakupach.
- Za tę samą cenę dostaję mniej mięsa, a to oznacza mniejsze kotlety na moim talerzu. Wyraźnie widać, że wszystko dookoła drożeje, a pensji nie przybywa - żali się mąż pani Karoliny.

Sprawdziliśmy więc, czy podwyżki faktycznie są tak drastyczne. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, więcej musimy płacić za banany - 4,31 zł/kg (rok temu o tej porze - 4,23 zł/kg), herbatę - 4,27 zł/100 g (rok temu - 4,08 zł/100 g), ser twarogowy półtłusty - 12,81 zł/kg (wcześniej - 12,39 zł/kg) czy szynkę wieprzową gotowaną - 26,64 zł/kg (a w zeszłym roku - 24,76 zł/kg).

Więcej informacji dostarcza nam specjalistyczny portal dlahandlu.pl . Jak się okazuje - podrożało też masło, schab, cukier czy pieczywo. Za bochenek chleba latem zeszłego roku płaciliśmy 3,07 zł. Dziś średnia cena wynosi aż 3,54 zł. Dlaczego?
- W 2013 roku mieliśmy kryzys, ceny żywności rosły w Polsce i na świecie. Rok 2014 był pierwszym deflacyjnym i żywność zaczęła tanieć - komentuje dr Krystyna Świetlik, ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Deflacja trwała jeszcze w 2015 roku, natomiast w 2016 mieliśmy już do czynienia z tendencją wzrostową. Było drożej o 1 proc. w porównaniu z 2015 - dodaje.

Sprawdziliśmy - dziś od 242, 91 zł w Kauflandzie do 322,20 zł we Freshmarkecie wahają się ceny za tzw. koszyk zakupowy na Pomorzu, w którym znajdziemy 50 najpopularniejszych dla gospodarstwa domowego produktów. W Kauflandzie za chleb zapłacimy 2,22 zł, za olej kujawski - 4,99 zł, a za 10 jajek - 2,99 zł. Dla porównania ceny we Freshmarkecie kształtują się następująco: chleb - 3,78 zł, olej kujawski - 6,49 zł, a 10 jajek - 3,29 zł.

Z kolei dr Czesław Giryn z Konfederacji Lewiatan wskazuje, że na podwyżki mają wpływ ceny paliw i rosnące koszty pracy. - Wyższe koszty zatrudnienia to efekt podniesienia płacy minimalnej z 1850 zł do 2000 zł brutto i stawki godzinowej do 13 zł - mówi dr Giryn.

Według Konfederacji Lewiatan, wzrost cen najbardziej odczują gospodarstwa domowe o niższych dochodach, które na żywność wydają relatywnie dużo. Chodzi tu m.in. o rodziny korzystające ze wsparcia programu „Rodzina 500 plus”. Dla nich podwyżki oznaczają bowiem, że za 500 zł mogą kupić mniej niż wtedy, gdy państwo zaczęło wypłacać świadczenia rodzinne.

Czytaj także

  Komentarze (24)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Bal Cerowicz (gość) (Ekonomista)

  A POza tym w Biedrze wszyscy zdrowi, ekonomisto? Niech ryży folksdojcz ma was w swojej opiece, bo już tylko ocet i musztarda na półkach. Za POPSLu nie do POmyślenia żeby masło na zimę zdrożało, Sawicki osobiście krowy na łąkach pod śniegiem wypasał i doił, paliwo było PO 6 zeta taniocha, woda bardziej mokra niż za PiSu, a prąd nawet w herbacie za friko i deflacja świńskim truchtem POpylała PO Zielonej Wyspie! A emeryci z ubeckiego portfela faktycznie mieli lepiej, jak to człowieki honoru, no nie, ludziu? :)

  Ekonomista (gość)

  W ciągu roku rządu PiS masło zdrożało o 25%, chleb o ponad 20%, warzywa średnio o 10%, mięso i wędliny o kilkanaście procent. Woda, gaz, paliwo, prąd - ogromne podwyżki.
  Inflacja zaczyna galopować jak za komuny.
  I możecie wciskać swoje Pisowskie kity o ubekach srekach, ale nie zagłuszycie tym tego, co ludzie widzą już w swoich portfelach - pustki!

  Do bezmózgów bez względu na opcję polityczną (gość) (Do wypranych mózgów PiS)

  Ty, gościu, ty się tak nie spinaj, bo ci ten sznurek POmiędzy uszami, który masz w miejscu mózgu(nawet wyprany lepszy od hemoroidów na nim) pęknie. Szkoda by było takiego "tałantnego" pracownika gminnego biura sołtysa z PZPO! Takich "kadr" trzeba bronić jak niePOdległości. Bo kto nas inaczej spod okupacji kaczystowskiego reżimu wyzwoli, jak nie nasz dowciapny niczym fryzjer w poście "skóra i kość ale gość"? Ps. To retoryczne pytanie, wszyscy "wią" że tylko Komitet Obrony Dochodów nas wyzwoli!;0))))

  jojo (gość)

  Mrożone warzywa i wszelkiego rodzaju kiszonki w stałej cenie. Ogórki z Holandii jak za zboże.

  Do wypranych mózgów PiS (gość)

  Wpisy PiSowskich pracowników biur poselskich pojawiają się o jednakowej porze, właśnie raczyli przyjść do pracy.
  Przy okazji Pani/Panowie posłowie PiS, za tak bezdennie głupie, idiotyczne wpisy powinniście ich wywalić na zbity pysk z roboty. Nawet z sensem wpisywać się nie umieją.

  tia (gość)

  Chyba eksperci laską wzięli się za sezonową podwyżkę owoców i warzyw przy akompaniamencie życzliwych mediów gettego.

  Paprykarz (gość)

  Papryka zdrożała! Skandal! Jak "rzyć", Królu Ojropy! Za obciętą do marnych 2 tysi ubecką emeryturkę? Toż to ani na POliczki, ani na ośmiorniczki nie starczy! POPSLu wróć! Coby było tak jak było! ;)

  Niemiecka Wyspa dla folksdojczów (gość) (Będziesz siedział za kratami kmiocie.)

  My właśnie czyścimy niemieckie szambo po 8latach rządów złodzieji z PO i Folksdojcza Tuska. Już więzienia są pełne ludźmi PO!
  Jeszcze tylko bufetowa z Warszawy i Adamowicz z Gdańska! Hahahahhaha
  Na Niemieckich złodzieji już nikt nie zagłosuje

  Niemiecka Wyspa dla folksdojczów (gość) (Smutek)

  Twoi Niemcy już spierd do Brukseli. Okradli wszystkich Polaków oszukali. Ty masz trollu wodę pod butami ale w swoim mózgu.
  Folksdojcza Tuska już Polacy nie lubią tak jak UE.
  Odloty to będą 6.03 w Gdańsku w sądzie Adamowicz rusza z procesem i Plichta będzie też zeznawal z Amber Gold. Ale będą loty!
  Młody Folksdojcz Michałek będzie zeznawal!

  Niemiecka Wyspa dla folksdojczów (gość) (w)

  Ty platformiany kundlu ty masz 1.65 bo Niemcy więcej płacą. Te badania instytucje i tych profesorów wsadź sobie tak jak ta Zieloną Wyspę co miała być druga Irlandia a okradli wszystkich na 150mld i skończyli w d.pie z VAT 23%! Wynalazki PO są dzisiaj dnem Lis płacze razem z alfonsem Durczokiem z TVN!
  Głąb wierzy w dane z portalu internetowego!

  w (gość) ("Było drożej o 1 proc. w porównaniu z 2015 - dodaje. ")

  Artykuł przeczytał? Nie! W artykule jest nie tylko pani Karolina i jej mąż, ale też ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej., jest doktor z Konfederacji Lewiatan, są najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego i dane z portalu dlahandlu.pl. Więc gdzie tu "szereg manipulacji medialnych, a w szczególności płatnych trolli" .To właśnie "dojna zmiana" dorwała się do władzy przez szereg manipulacji medialnych i dezinformację, ale te "wynalazki" coraz mniej skuteczne,dlatego zamilcz wyrobniku za 1,50 zł od SzacherMachera.

  Smutek (gość)

  PiS rządzi zaledwie 1,5 roku, a okręt Polska już nabiera wody po burty.
  PiSowskie kacyki rozbijają się limuzynami po całej Polsce, ich dzieci znajdują zatrudnienie w spółkach, TVPis kłamie - jest jak za komuny.
  Antek ma odloty, du.a podpisuj nawet papier toaletowy!
  PiS=Przeproście i Spierd....

  Niemiecka Wyspa dla folksdojczów (gość)

  23 %VAT zostało po Tusku i Zielonej Wyspie taką mieliśmy drugą Irlandię. Ceny wzrosły w szmaciarskich supermarketach niemieckich bo u pani Jadzi jajka na rynku i kurczak u rzeźnika taka sama cena już nie wspomnę o gospodarzu na wsi co warzywa ma za grosze.
  Polacy wychodzą z supermarketów i kupują lokalne produkty mięso i nabiał

  "Było drożej o 1 proc. w porównaniu z 2015 - dodaje. " (gość)

  Ceny warzyw i owoców o tej porze roku zawsze są wysokie. W szczególności wtedy kiedy są mrozy i wyprodukowanie ich jest droższe. Mamy wolny rynek i on reguluje ceny, a nie jakikolwiek rząd. Szereg manipulacji medialnych, a w szczególności płatnych trolli robi resztę dezinformacji i niepotrzebnego fermentu. Pewnie że za 2000zł szału nie ma może warto było się samemu przekonać jak to wygląda w realu.