Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobry dokuczają gospodarzom mieszkającym w Straszynie nad Radunią

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Wawrzyniec Rozenberg
Kilkanaście lat temu bobry trafiły na Żuławy Gdańskie. Na początku były przyrodniczą ciekawostką. Nie były niepokojone, więc stada szybko się powiększały.

Wkrótce, podczas wysokiej wody na Wiśle i zagrożeniu powodziowym mieszkańcy spostrzegli, głębokie nory, tworzone przez bobry na wałach przeciwpowodziowych Wisły. Po roku było już kilka przypadków zniszczenia wałów na głównych kanałach żuławskich. Odnotowano nawet przerwany wał na Kanale Piaskowym i podtopienie pól podczas wczesno-wiosennych roztopów. Bobry są pod ochroną i wyrugowanie ich z Żuław jest bardzo trudne, a pozostawienie ich, grozi powodziami na znacznych obszarach.

Zobacz: Bal karnawałowy seniorów w Straszynie

- Od roku nic się na Żuławach nie zmieniło w sprawie bobrów, a zwierzęta te nie mają racji bytu na Żuławach - powiedział Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Z każdym rokiem stada się rozrastają. Niemałe areały pól leżą poniżej poziomu morza i co jest oczywiste poniżej poziomu wody w kanałach. Każde osłabienie wałów przez bobry, stanowi wielkie zagrożenie. Staramy się na bieżąco monitorować zniszczenia wałów. Pomagają nam w tym mieszkańcy, rolnicy i myśliwi.

Od kilku lat bobry zadomowiły się nad brzegami Raduni, w Straszynie i w Juszkowie. Mają się dobrze, o czym świadczą liczne drzewa ze śladami bobrzych zębów lub już leżących na brzegach. Niektóre lądują w wodzie i tamują równomierny spływ wód podczas ich wysokiego poziomu.

- Bobry nad Radunią zagrażają bezpieczeństwu - ocenił Tadeusz Jałoszyński, mieszkaniec ul. Raduńskiej w Straszynie.

Drzewa powalone do rzeki mogą spiętrzyć wodę, a wtedy nasze domy nad Radunią zostaną podtopione. Sympatyczne to zwierzaki polubiły mój ogródek i ścięły kilka drzew, w tym młodego dęba. Ucierpiało wiele drzew nad wodą, a to może zakończyć się podmyciem ulicy Raduńskiej. Szkodniki te są pod ochroną, więc ograniczenie ich liczby w stadach będzie niezwykle trudne.

Zobacz: Powiat gdański: Nowy sposób finansowania budowy dróg

- Bobry są chronione, ale również niepożądane tam, gdzie mogą sprowadzić niebezpieczeństwo powodzi - przyznał Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Wód Polskich. - Staramy się je zniechęcać do gnieżdżenia się w miejscach o szczególnym zagrożeniu. Na wałach układamy siatki przeciw bobrom, zasypujemy opuszczone gniazda na wałach i wyjmujemy powalone drzewa z rzek.

ZOBACZ TEŻ: Bobry zagrażają wałom przeciwpowodziowym? Mieszkańcy Żuław boją się o swoje bezpieczeństwo rok 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto