Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 najczęstszych pytań do chirurga

abcZdrowie.pl
by phalinn (flickr)
Zastanawiasz się, jak zredukować bliznę pooperacyjną lub rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania z dziedziny chirurgii!

Słowo „chirurgia” pochodzi od greckich wyrazów cheir – „ręka” oraz ergon – „czyn”, „działanie”. Stosowane jest jako skrót od bardziej szczegółowego terminu „chirurgia ogólna”. Ten z kolei dotyczy przede wszystkim postępowania przed- i pooperacyjnego, zasad techniki operacyjnej, pomocy w stanach zagrożenia życia, gojenia ran, transfuzji krwi czy regulacji gospodarki elektrolitowej. Na najczęstsze pytania z dziedziny chirurgii odpowiada chirurg, dr n. med. Marek Rodzeń.

Co może spowodować przepuklinę?

„Przepuklina jest to miejsce zmniejszonego oporu w tkankach brzusznych, w wyniku czego dochodzi do rozwarstwienia powłok brzusznych i uwypuklania się worka przepuklinowego na zewnątrz jamy brzusznej” – mówi specjalista. „Zawartością worka przepuklinowego mogą być najczęściej jelita, sieć większa”. Zdaniem eksperta przepuklinę powodować może nadmierny wysiłek, uporczywy kaszel lub parcie na stolec, zaparcia, osłabienie powłok brzusznych w wyniku utraty masy ciała i wiotkości powłok brzusznych. Przypadłość może mieć także charakter wrodzony.

Jakie badania powinny być wykonane przed usunięciem wyrostka robaczkowego?

Jak podaje lekarz, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zaliczmy do ostrych schorzeń jamy brzusznej. Doświadczony chirurg nie powinien mieć kłopotu z rozpoznaniem objawów problemu. „W celu potwierdzenia lub wykluczenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jako badania dodatkowe wykonać należy: oznaczenie poziomu leukocytów, CRP, badanie moczu, USG jamy brzusznej lub RTG przeglądowe jamy brzusznej, aby wykluczyć schorzenia układu moczowego (kamicę lub infekcję dróg moczowych) – wylicza dr n. med. Marek Rodzeń. W celu wykluczenia stanów zapalnych narządu rodnego lub przydatków u kobiet przeprowadza się badanie ginekologiczne. Chirurg podkreśla, że badanie fizykalne jest najważniejsze i decydujące.

Czy szwy rozpuszczalne są bezpieczne?

Według specjalisty – tak. „Obecnie stosowane do operacji mają odpowiednio długi czas na rozpuszczenie, wobec tego użycie ich nie stanowi przeszkody do operowania i nie powoduje obawy o powikłania” – mówi ekspert.

Czy gorączkowanie po operacji przepukliny jest normalne?

Jak zaznacza lekarz, sytuacja ta nie powinna mieć miejsca. Obecnie do operacji przepukliny stosuje się siatki, które wszczepiane są w problematyczne miejsce. Jest to materiał obcy, jednak bezpieczny, dlatego powstać może odczyn zapalny prowadzący do stanu podgorączkowego. Według specjalisty przed operacją często profilaktycznie podaje się dawkę antybiotyku.

Co zrobić w przypadku bolącej i czerwonej blizny utrzymującej się nawet kilka miesięcy po operacji?

„Przerośnięta lub czerwona blizna jest wynikiem nadmiernej ilości tkanki łącznej i włóknistej w bliźnie” – tłumaczy chirurg. Jak dodaje, proces gojenia zależny jest od cech indywidualnych danego pacjenta. „Gdy blizna jest zaczerwieniona lub przerośnięta i utrzymuje się długo po zabiegu, można zastosować maści np. Contractubex lub laseroterapię” – mówi dr n. med. Marek Rodzeń.

W czasie gojenia blizny można stosować silikonowe folie samoprzylepne. Mają one na celu uniemożliwienie powstania tzw. blizny przyrosłej. Jak wskazują liczne badania, jest to skuteczny sposób na niwelacją wyglądu blizny pooperacyjnej. Jeżeli po okresie gojenia się na skórze wciąż widoczna jest jasna blizna, oprócz maści na blizny i zabiegów laserowych, poddać się można chirurgicznemu usunięciu blizny. W czasie nakładania preparatu stymulującego redukcję blizny warto wykonać delikatny masaż skóry, który wspomaga procesy prowadzące do zmniejszenia jej widoczności.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto