Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Cedry Wielkie: Dom podcieniowy w Miłocinie po remoncie. Powstanie gospodarstwo jak w XVIII w

Wawrzyniec Rozenberg
Mieszka tu dziesięć rodzin, które będą musiały się wyprowadzić. Gmina zbuduje dla nich nowy budynek
Mieszka tu dziesięć rodzin, które będą musiały się wyprowadzić. Gmina zbuduje dla nich nowy budynek fot. wawrzyniec rozenberg
Na Żuławach pojawiła się kolejna atrakcja turystyczna. Władze gminy Cedry Wielkie wyremontowały zabytkowy dom podcieniowy z 1731 r. w Miłocinie. Obiekt ma być zalążkiem folwarku żuławskiego, czyli projektu zmierzającego do otworzenia gospodarstwa typowego dla tych ziem sprzed trzech wieków. Mieścić się tu będą m.in. muzeum, galeria sztuki, sale edukacyjne oraz pokoje gościnne.

Zabytkowy obiekt jest po remoncie w dość dobrym stanie. Obiekty konstrukcji drewnianej z wypełnieniem ceglasto-gliniastym mają to do siebie, że jeśli tylko znajdują się w wilgotnym środowisku, szybko niszczeją. Dlatego wymieniono drewnianą konstrukcją dachu oraz ułożono nową dachówkę. Naprawiona została również elewacja.

Nie modernizowano jeszcze wnętrza zabytkowego budynku. Mieszka tu dziesięć rodzin i prace renowacyjne wykonane zostały bez ich przesiedlania.
- To dopiero pierwszy etap tworzenia zabytkowego folwarku żuławskiego na wzór, jakie były w wielu naszych wioskach - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Następnym zadaniem będzie przesiedlenie rodzin, które tu mieszkają. Musimy dla nich zbudować wielorodzinny dom mieszkalny, a to są dodatkowe koszty. Podjęliśmy decyzję, żeby przy domu podcieniowym zbudować nowe obiekty na wzór obory z kamiennymi fundamentami oraz magazynu zbożowego, jakie istniały w połowie ubiegłego wieku prawie we wszystkich wielkich gospodarstwach rolnych na tym terenie. Niestety nie zachowały się do XXI wieku. Projekt mamy gotowy. Liczę na finansową pomoc z funduszy Unii Europejskiej, bo z własnego budżetu nie zdołamy kontynuować inwestycji.

Folwark jeszcze nie powstał, a już miłośnicy Żuław mówią o powołaniu do życia muzeum maszyn i narzędzi rolniczych z pomorskich wsi. Wielu mieszkańców posiada jeszcze cenne zabytki sprzed stu i więcej lat, służące do prac rolniczych i ułatwiających prowadzenie gospodarstwa. Często stoją zapomniane i rdzewieją.
Mieszkańcy Miłocina wysprzątali teren, na którym znajdował się mały kościół ewangelicki, zburzony przez mieszkańców w 1954 r. Obok kościoła są zadbane pozostałości cmentarza. Postawiono tu również tablicę informacyjną z przedwojennym zdjęciem kościoła i fotografią całej wsi z lotu sprzed 80 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto