Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmień sobie lek

  Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  2003-12-01, Aktualizacja: 2004-12-18 17:03

  Dziś wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Pacjenci obawiają się, że leki znowu podrożeją. - Zdążyłam do lekarza, mam dodatkową receptę i zaraz wykupię Klacid - cieszy się Marta Bieniaszek, mieszkanka ...

  Dziś wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Pacjenci obawiają się, że leki znowu podrożeją.


  - Zdążyłam do lekarza, mam dodatkową receptę i zaraz wykupię Klacid - cieszy się Marta Bieniaszek, mieszkanka Gdyni. Piotruś, synek pani Marty choruje od dwóch tygodni na atypowe zapalenie płuc. Chłopczyk brał początkowo dwa inne antybiotyki, w końcu okazało się, że najlepszym lekiem na jego chorobę jest Klacid. Jeszcze w piątek antybiotyk ten kosztował 54 zł 99 groszy, dziś mama chłopca będzie musiała zapłacić za każde opakowanie tego antybiotyku o ponad 10 zł drożej.


  Pod koniec ubiegłego tygodnia większość aptek w Pomorskiem przeżywała prawdziwe oblężenie. Chorzy, szczególnie przewlekle, kupowali leki na zapas. Najpierw zdobywali recepty. Kolejka pacjentów w przychodni Nadmorskiego Centrum Medycznego "Kołobrzeska" w Gdańsku znacznie się wydłużyła.


  - Chorzy prosili głównie o recepty na leki na astmę, cukrzycę i niektóre schorzenia psychiczne - infomuje dr Marek Baczyński, lekarz rodzinny. - Miałem też pacjenta po przeszczepie nerki. Lek, który musi brać codziennie, by organizm nie odrzucił przeszczepu, również podrożeje i to znacznie.


  Na przykład za lek, Neoral, który stosuje w Pomorskiem kilkudziesięciu chorych po przeszczepie serca, zamiast 2,50 złotego będzie teraz trzeba płacić aż...67 zł.


  - Pacjenci, choć nie znają szczegółów nowej listy, są wyraźnie zaniepokojeni - mówi mgr Krystyna Zalewska z gdyńskiej apteki Herbowa. Dotychczasowe zmiany na listach zawsze bardziej obciążały kieszeń pacjenta.


  Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia - z nowej listy leków wykreślono najdroższe preparaty, których cena rażąco odbiega od cen tańszych odpowiedników, czyli leków generycznych.


  - Dzięki zmianom na liście refundacyjnej chorzy zapłacą mniej za leki, a nie więcej - uspokaja prof. Jacek Spławiński, ekspert z Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, kierownik Zakładu Farmakologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie. Dzieje się tak dlatego, że wiele leków oryginalnych ma swoje odpowiedniki w lekach odtwórczych. Ponieważ leki odtwórcze są dokładnymi odpowiednikami oryginalnych wynik leczenia jest taki sam - podkreśla prof. Jacek Spławiński. - Pacjenci muszą tylko uwierzyć, że lek oryginalny i generyczny to to samo.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.