Wybierz region

Wybierz miasto

  Swobodny przepływ

  Autor: Jacek Sieński

  2003-10-30, Aktualizacja: 2004-12-18 17:30

  Jest szansa na rozwiązanie problemu przepływania przez rosyjską część Zalewu Wiślanego i Cieśninę Pilawską statków i jachtów zmierzających do Elbląga oraz innych naszych portów.

  Jest szansa na rozwiązanie problemu przepływania przez rosyjską część Zalewu Wiślanego i Cieśninę Pilawską statków i jachtów zmierzających do Elbląga oraz innych naszych portów.


  Swobodzie żeglugi na zalewie i jej warunkom technicznym poświęcone było pierwsze posiedzenie polsko - rosyjskie rządowej grupy roboczej, które odbyło się wczoraj w Urzędzie Morskim w Gdyni.


  - Mieszaną grupę roboczą, zajmującą się zagadnieniami żeglugi na zalewie, postanowiono utworzyć w ubiegłym roku, podczas szóstego posiedzenia polsko - rosyjskiej Komisji Rządowej do spraw Transportu - mówi Jerzy Miszczuk, dyrektor Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury. - Jej prace mają doprowadzić wreszcie do otwarcia zalewu dla statków polskich i obcych bander. Od roku 1991 odbywały się w tej sprawie rozmowy rządowe, które przerywano nawet na kilka lat nie doprowadzając do żadnych uzgodnień. Wydaje się, że teraz przełamaliśmy impas i prace grupy zakończą się podpisaniem przez rządy obu krajów umowy regulującej sprawy żeglugi na zalewie.


  Na spotkaniu w Gdyni omawiano kwestie techniczne i problemy ochrony środowiska naturalnego. Zalew jest akwenem o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Dlatego też nie będą po nim pływały duże statki. Istniejące tory umożliwiają żeglugę statkom towarowym i wycieczkowym, barkom oraz jachtom o zanurzeniu nie większym niż 2 m. Aby nie naruszyć środowiska przyrodniczego zalewu i jego strefy przybrzeżnej, nie będą one pogłębiane, a tylko utrzymywane w dobrym stanie technicznym.


  - Zarówno strona rosyjska, jak i polska zdają sobie sprawę z tego, że ruch różnych statków i jachtów na zalewie będzie się zwiększać. Posiedzenie grupy było pierwszym krokiem w kierunku uregulowania problemu żeglugi międzynarodowej na zalewie. Odbywało się ono w atmosferze dobrosąsiedzkiej, co dobrze rokuje przyszłym rozmowom - dodaje dyrektor Miszczuk.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.