Wybierz region

Wybierz miasto

  Skok na przyszłe emerytury

  Autor: Jacek Klein

  2003-11-03, Aktualizacja: 2004-12-18 17:27

  Budżet jest dziurawy jak ser szwajcarski. Nie ma pieniędzy, którymi można by te dziury załatać. Nie ma ich państwo, ale niektórzy politycy przypominają sobie co jakiś czas, że mają je obywatele.

  Budżet jest dziurawy jak ser szwajcarski. Nie ma pieniędzy, którymi można by te dziury załatać. Nie ma ich państwo, ale niektórzy politycy przypominają sobie co jakiś czas, że mają je obywatele.


  Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" napisała, że Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu, na spotkaniu prezydium SLD z Leszkiem Millerem i ministrem gospodarki Jerzym Hausnerem miał zaproponować, aby nie przekazywać składek na przyszłe emerytury do Otwartych Fundusz Emerytalnych, ale zasilać nimi budżet. Miałyby pójść na finansowanie deficytu. Wiesław Kaczmarek zaprzeczył tym doniesieniom.


  - Byłoby to złe rozwiązanie dla przyszłych emerytów - mówi prof. Marek Góra, współautor reformy emerytalnej. - Na ryzyko zostałyby wystawione ich przyszłe świadczenia. Takie pomysły już się pojawiały i będą się zapewne pojawiać, jednak moim zdaniem, nie mają szans na realizację. Koszty społeczne, gospodarcze i polityczne byłyby za wysokie.


  Co mogłoby oznaczać zawieszenie reformy emerytalnej? Nic innego tylko skok na oszczędności przyszłych emerytów. Część składek odprowadzana do OFE to oszczędności obywateli, które mają być inwestowane i pomnażane przez fundusze. Za te pieniądze OFE kupują obligacje skarbowe, zatem pieniądze w większej części i tak trafiają do budżetu. Reszta inwestowana jest na warszawskiej giełdzie. Jeżeli trafiłyby do budżetu, z pewnością zostałaby "przejedzone".


  Czy konfiskata składek jest realna? Minister Jerzy Hausner wykluczył takie rozwiązanie.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.