Wybierz region

Wybierz miasto

  Milion za kuter

  Autor: (JAS)

  2003-11-03, Aktualizacja: 2004-12-18 17:27

  Większość rybaków bałtyckich nie chce rezygnować z połowów ryb i złomować swoich kutrów. Nasza flota rybacka, licząca ponad 420 kutrów, po wejściu Polski do Unii Europejskiej ma być zredukowana o 40 proc.

  Większość rybaków bałtyckich nie chce rezygnować z połowów ryb i złomować swoich kutrów. Nasza flota rybacka, licząca ponad 420 kutrów, po wejściu Polski do Unii Europejskiej ma być zredukowana o 40 proc.


  W piątek minął termin składania przez rybaków w Ministerstwie Rolnictwa anonimowych ankiet, dotyczących likwidacji przez nich kutrów. W rządowym Sektorowym Programie Operacyjnym "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb" przeznaczono 35 mln euro (z unijnego funduszu strukturalnego FIFG) na rekompensaty dla armatorów rybackich, którzy zdecydują się na wycofanie statków z łowisk morskich. Rekompensaty obejmą również członków ich załóg, jeżeli będą oni zmuszeni do odejścia z rybołówstwa. W przyszłorocznym budżecie państwa na odszkodowania dla rybaków zarezerwowano 110 mln zł, z czego ponad 80 mln zł ma pochodzić z funduszu FIFG. Armatorzy kutrów o długości od 20 do 24 m mają otrzymać rekompensaty w wysokości od 1 mln do 1,7 mln zł. Zatem istnieje możliwość zlikwidowania około 80 jednostek rybackich. Według Macieja Dlouhego, prezesa Krajowej Izby Rybackiej w Ustce, nie wszyscy rybacy chcą złomować kutry. Ich likwidacją zainteresowanych jest zaledwie 20 proc. armatorów. Zamiar pozbycia się kutrów deklaruje zaledwie 1 rybak z Łeby i kilkunastu z innych portów. Armatorzy wskazują na wysokie koszty, jaki ponieśli, gruntownie remontując i przebudowując kutry. Największe odszkodowania mają otrzymać właściciele kutrów mających do 15 lat, ale takich jest najmniej. Przeważającą część bałtyckiej floty rybackiej składa się ze statków zbudowanych w okresie od lat 50. do 70. cy dla osób odchodzących z rybołówstwa.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.