Wybierz region

Wybierz miasto

  Gliny w gangu

  Autor: Waldemar Ulanowski

  2003-11-21, Aktualizacja: 2004-12-18 17:11

  Trzynaście osób oskarżyła gdańska prokuratura o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Bandyci mieli na koncie porwania, napady i kradzieże. Połowa gangu to policjanci.

  Trzynaście osób oskarżyła gdańska prokuratura o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Bandyci mieli na koncie porwania, napady i kradzieże. Połowa gangu to policjanci.


  Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego rozpoczęli zatrzymywania gangsterów prawie rok temu. Wcześniej, przez kilka miesięcy, prowadzili w tej sprawie śledztwo. Wykazało ono, że za wieloma poważnymi przestępstwami w Trójmieście i okolicach stoją ci sami ludzie.


  - To była grupa znajomych. Obok policjantów w grupie działali ich koledzy, czyli pracownicy hurtowni oraz konwojenci - mówi Józef Fedosiuk, szef Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
  Gangowi zarzuca się m.in. porwania dla okupu w 2000 i 2002 roku dwóch dziewczynek z Gdyni oraz próbę porwania chłopca w 2001 r. Wszystkie ofiary pochodziły z zamożnych rodzin. Bandyci napadali również na TIR-y z papierosami, na hurtownie, kradli samochody.


  Wśród zatrzymanych gangsterów znaleźli się ówcześni gdyńscy policjanci. Do aresztu trafili m.in. komisarz Robert M. z sekcji kryminalnej KMP w Gdyni, sierżant Tomasz T. (funkcjonariusz CBŚ w Gdańsku, przeszedł tam z gdyńskiej KMP), Kazimierz P. (komisariat Chylonia), Karol J. (sekcja prewencji KMP Gdynia), sierżant Bartosz D. (sekcja kryminalna w Chyloni).


  Akt oskarżenia na razie nie objął 42-letniego aspiranta Jana Barwika, funkcjonariusza operacyjnego KMP w Gdyni. Obecnie mężczyzna poszukiwany jest listem gończym. Policjant ten, uważany nawet za jednego z głównych członków gangu, przepracował w resorcie 13 lat.


  - Trzech z oskarżonych policjantów było w czasie popełniania przestępstw w czynnej służbie. Dochodziło nawet do takich sytuacji, że rzekomo włączali się do śledztwa, próbując pomóc w ustaleniu sprawców - dodaje prok. Fedosiuk.


  Teraz większości z oskarżonych grozi od trzech do 15 lat pozbawienia wolności.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.