Wybierz region

Wybierz miasto

  Dzisiaj radni wybierają ławników

  Autor: Agata Grzegorczyk (chan, niki)

  2003-10-29, Aktualizacja: 2004-12-18 17:31

  Trudne zadanie mają gdyńscy radni. Podczas sesji Rady Miasta będą dzisiaj wybierać ławników. 60 z półtora tysiąca kandydatów ma przeszłość, którą trudno nazwać nieskazitelną.

  Trudne zadanie mają gdyńscy radni. Podczas sesji Rady Miasta będą dzisiaj wybierać ławników. 60 z półtora tysiąca kandydatów ma przeszłość, którą trudno nazwać nieskazitelną.


  W aktach pojawiają się zarzuty: spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwym, wzbogacone ucieczką z miejsca zdarzenia, uprowadzenie bądź przetrzymywanie osoby małoletniej lub niepełnosprawnej, ujawnianie tajemnic państwowych, publiczne znieważanie osób, a także liczne przestępstwa karno-skarbowe.
  Tymczasem ławnikiem może zostać tylko osoba o nieskazitelnym charakterze i nieposzlakowanej opinii. Ustawa jednak nie uściśla, co znaczy "nieskazitelny charakter" ani
  "nieposzlakowana opinia".


  W większości pomorskich gmin wzmianka w Krajowym Rejestrze Karnym dyskwalifikowała kandydata. W wielu miastach, np. w Sopocie, policja przeprowadzała wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania kandydata. Jeśli kandydat miał coś na sumieniu, był skreślany z listy.


  Gdyńscy kandydaci nie zostali ze względu na swoją opinię automatycznie skreśleni z listy kandydatów, każdy ma jeszcze szanse na objęcie funkcji ławnika.


  - O tym czy kandydat ma nieskazitelną opinię, każdy radny rozstrzygnie we własnym sumieniu - mówi Stanisław Szwabski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Nie sądzę, żeby miał szanse znaleźć się na liście ławników ktoś z przeszłością kryminalną.


  W Gdyni wybranych zostanie 170 ławników do Sądu Rejonowego i 80 do Sądu Pracy. W Gdańsku radni będą wybierać spośród 2491 kandydatów w sumie 270 ławników. Tam ze względów formalnych skreślonych z listy zostało 105 osób.


  - Chodziło głównie o wiek kandydatów - twierdzi Piotr Spyra, inspektor Biura Rady Miasta Gdańska.


  Sopot listę ławników ma już gotową. Spośród 30 kandydujących do Sądu Okręgowego wybrano 20, z prawie 200 do rejonowego - 40. Warunków nie spełniało tylko kilka osób, w weryfikacji nie były brane pod uwagę.


  O 19 miejsc w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie ubiegało się 100 kandydatów, w Tczewie na 44 miejsca - 193 osoby. W Kwidzynie na jedno miejsce przypadało trzech kandydatów. Do biura Rady Miasta wpłynęło ponad 260 wniosków. Po wstępnej weryfikacji na liście zostało 208 osób. Na specjalnie zorganizowanym "castingu" (prezentacje przed rajcami) wybrano 64 ławników.


  Problem miała gmina Miłoradz (pow. malborski). Podczas obrad, głosując w sprawie kandydatur, złamano ustawę o samorządzie. W posiedzeniu uczestniczyła bowiem radna, która starała się o stanowisko ławnika. Tłumaczyła potem, że nikt jej nie poinformował, iż nie może zabierać głosu.
  Listy ławników gminy mają obowiązek dostarczyć do Sądu Okręgowego w Gdańsku do 30 listopada.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.