Wybierz region

Wybierz miasto

  Drastyczne podwyżki cen ciepła

  Autor: Arkadiusz Gancarz

  2003-11-20, Aktualizacja: 2004-12-18 17:12

  -Drastycznie podniesiono nam opłaty za ogrzewanie - irytują się mieszkańcy bloków przy ulicy Żwirki i Wigury w Pruszczu Gdańskim. Ceny wzrosły pierwszego listopada.

  -Drastycznie podniesiono nam opłaty za ogrzewanie - irytują się mieszkańcy bloków przy ulicy Żwirki i Wigury w Pruszczu Gdańskim.


  Ceny wzrosły pierwszego listopada. Poprzednio lokatorzy płacili 2,90 zł za ogrzanie metra kw mieszkania. Obecnie stawka wynosi 3,64 zł. To 25 procent więcej. W innych spółdzielniach w Pruszczu również wprowadzono podwyżki. Są jednak mniejsze. Na osiedlu przy ul. Dąbrowskiego ceny wzrosły z 2,83 zł do 3,30 zł.


  - Taką stawkę mieszkańcy uzgodnili z właścicielem kotłowni, dostarczającym ciepło - mówi Bożena Biernatowska, dyr. Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych.


  Pruszczanie zastanawiają się jednak, skąd tak wysoka podwyżka. Denerwuje ich, że nie zostali powiadomieni o przyczynach.


  Jerzy Czapiewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Radunia, mówi, że wzrost cen został zapisany w taryfach Urzędu Regulacji Energetyki. Stawki dostali wszyscy producenci ciepła, m.in. pruszczańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Zmiany spowodowane są wzrostem cen gazu i opłat przesyłowych.


  - Wiem, że to dużo, ale muszę zastosować się do rozporządzenia. Inaczej mieszkania przestaną być ogrzewane - mówi prezes Czapiewski. - Podwyżka jest tak wysoka, ponieważ zarząd podjął decyzję, że lepiej wykupić większą ilość ciepła na początku sezonu grzewczego. Potem, zgodnie z taryfą, potrójnie musielibyśmy dopłacać za przekroczenie limitu. Udało nam się za to o miesiąc przesunąć termin wprowadzenia podwyżki, która miała obowiązywać od pierwszego października.
  Jak dodał prezes, na powiadomienie lokatorów ma 14 dni roboczych. Zawiadomienia są gotowe. Zostaną doręczone przez sprzątaczki. Jerzy Czapiewski zapowiada także, że jeśli będą nadwyżki opłat za ogrzewanie, zostaną rozliczone na koniec sezonu.


  - Prawdopodobnie obniżymy czynsz albo inne należności - twierdzi prezes.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.