Wybierz region

Wybierz miasto

  Dowód zbrodni

  Autor: Dorota Abramowicz

  2003-12-17, Aktualizacja: 2004-12-18 16:48

  Sensacyjny dokument z wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku To tylko dwie żółte kartki. U góry ktoś napisał długopisem "Ranni i zabici w grudniu 1970. Szpital Miejski w Gdyni".

  Sensacyjny dokument z wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku

  To tylko dwie żółte kartki. U góry ktoś napisał długopisem "Ranni i zabici w grudniu 1970. Szpital Miejski w Gdyni". Pod spodem 41 nazwisk rannych i dziesięciu zabitych (w tym dwóch NN). Publikujemy ten dokument jako pierwsi.


  - Zbierałem materiały do książki o historii gdyńskiego szpitala - mówi dr Andrzej Kolejewski, chirurg. - Od Stanisława Adama Gotnera, stoczniowca rannego podczas wydarzeń grudniowych, otrzymałem dokumentację medyczną tamtych dni.


  To lista pobitych, zmasakrowanych, rozstrzelanych. Najmłodszy, postrzelony w nogę Bolek Wentowski, miał zaledwie 14 lat. Najstarsza, 45-letnia Zofia Rączkowska (w nawiasie napisano "matka czworga dzieci") dostała kulą w skroń.
  Dokument prawdopodobnie sporządzono "na gorąco" 17 lub 18 grudnia 1970 roku. Jeden egzemplarz trafił do komitetu miejskiego PZPR, drugi ukryto w szpitalnych archiwach.
  Stanisław Adam Gotner jest 24. na liście. Z sześcioma ranami postrzałowymi został przywieziony do szpitala. - Dziesięć lat później dostałem te kartki od jednego z pracowników szpitalnej administracji - twierdzi Gotner. - Prawdopodobnie dokument ten zawiera kilka nieścisłości, ale jest ważnym świadectwem dramatu Grudnia 70.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.