Wybierz region

Wybierz miasto

  Dlaczego jej nie uratowano?

  Autor: Rafał Kosecki

  2003-12-04, Aktualizacja: 2004-12-18 16:59

  12-letnia Elwira zmarła nagle na rękach matki kilka godzin po udzieleniu jej pomocy lekarskiej i podaniu zastrzyku rozkurczowego. Do tragedii doszło we wtorek w Pinczynie, w gminie Zblewo.

  12-letnia Elwira zmarła nagle na rękach matki kilka godzin po udzieleniu jej pomocy lekarskiej i podaniu zastrzyku rozkurczowego. Do tragedii doszło we wtorek w Pinczynie, w gminie Zblewo.


  Dziewczynka nigdy się nie uskarżała na złe samopoczucie, była aktywna i wysportowana. Kilka dni wcześniej z koleżankami i kolegami była na basenie w pobliskim Starogardzie Gd. W poniedziałkowy wieczór poczuła się bardzo źle. Bolał ją brzuch, głowa, wymiotowała, miała objawy omdleń. Rodzina wezwała pogotowie ratunkowe. Lekarka anestezjolog dokładnie przebadała dziewczynkę. Stwierdziła, że tętno bije prawidłowo i dziecko nie ma podwyższonej temperatury. Następnie zdecydowała o podaniu leku rozkurczowego w formie zastrzyku.


  - Ból i wymioty ustały, a samopoczucie dziewczynki się poprawiło. Położyła się spać - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.


  Lekarze zdecydowali, że w tej sytuacji nie ma potrzeby hospitalizacji pacjentki.
  Tragedia zaczęła się następnego dnia wcześnie rano. Nagle dziewczynka poczuła się źle. Zaczęła się dusić i tracić przytomność. Natychmiast wezwano po raz kolejny karetkę reanimacyjną. Kiedy zespół medyczny dotarł do dziewczynki, znajdowała się już w stanie śmierci klinicznej. Długa i intensywna reanimacja nie przyniosła efektu. Dziewczynka zmarła. Wszyscy przeżyli szok. Lekarze, mimo wysiłków, nie byli w stanie jej pomóc.


  - Jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią - mówi Tadeusz Rocławski, dyrektor szpitala św. Jana w Starogardzie Gd. - Ze szczegółowej dokumentacji medycznej, jaką posiadamy w tej sprawie, wynika że sposób udzielenia pomocy przez zespół medyczny był prawidłowy. Pomocy udzielała doświadczona lekarka anestezjolog. Lek, który podała, jest standardowy w takich przypadkach. Dlatego trudno nam w tej chwili powiedzieć, co było przyczyną tak nagłej śmierci dziecka. Dopiero sekcja zwłok odpowie nam na to pytanie. Wyniki powinny być znane dzisiaj.


  Lekarka, która udzielała pomocy i wykonała zastrzyk, jest zrozpaczona. Lekarz naczelny szpitala na kilka dni zwolnił ją z obowiązków.
  W miejscowej szkole, do której uczęszczała Elwira, ogłoszono tydzień żałoby i odwołano wszystkie imprezy.


  - Nie możemy uwierzyć, że Elwiry nie ma wśród nas - mówi Iwona Loroch, dyrektorka Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. - To była miła i dobra uczennica. Będzie nam jej brakować. Za pół roku miała rozpocząć naukę w naszym gimnazjum.


  Pogrążona w żałobie rodzina nie chce się wypowiadać w tej sprawie.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.