Wybierz region

Wybierz miasto

  Co z kontraktem wojewódzkim?

  Autor: Anna Dargiewicz

  2003-12-09, Aktualizacja: 2004-12-18 16:56

  Tyle czasu mają pomorscy samorządowcy na wykorzystanie 44 mln zł z budżetu państwa na realizację kontraktu wojewódzkiego. W ramach umowy między rządem a województwem na rok 2003 przeznaczono 76 mln zł.

  Tyle czasu mają pomorscy samorządowcy na wykorzystanie 44 mln zł z budżetu państwa na realizację kontraktu wojewódzkiego.


  W ramach umowy między rządem a województwem na rok 2003 przeznaczono 76 mln zł. Do tej pory jednak udało się wydać zaledwie 40 proc. tej sumy.


  - Wszystko dlatego, że procedura negocjowania zmian w kontrakcie, jest zawiła i bardzo długa - tłumaczy Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego.


  - Rozmowy z Ministerstwem Gospodarki zakończyły się 9 października. Dopiero po tym terminie można było zakończyć przetargi dla większości zadań - dodaje Piotr Ciechowicz, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.


  Właściwie żadna z finansowanych ze środków województwa inwestycja nie wykorzystała swojej puli. Najgorzej stoi Teatr Muzyczny w Gdyni, w którym modernizowana jest widownia Dużej Sceny. Do tej pory wydano zaledwie 7 proc. przeznaczonej na ten cel sumy.


  - Wszystko wskazuje na to, że zadanie zrealizujemy do końca roku zgodnie z umową - zapewnia Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.


  Podobnie jest z finansowaniem w ramach Programu Odnowy Wsi Pomorskiej. 87 gmin umowy w tej sprawie podpisało dopiero w październiku. Jeszcze później, bo w listopadzie, Sejmik Wojewódzki przyjął uchwałę o powiększeniu kapitału województwa. To pozwoli na wykupienie udziałów w budowanej aukcji rybnej w Ustce oraz w Regionalnym Funduszu Poręczeń Kredytowych. Na razie w ogóle nie wykorzystano przeznaczonych na ten cel pieniędzy.


  Według Piotra Ciechowicza Komitet Monitorujący, który co trzy miesiące zbiera się, by ocenić realizację kontraktu, stwierdził, że nie ma na razie powodów do obaw.


  - W ubiegłym roku było podobnie, a wykorzystaliśmy niemal 99 proc. środków - twierdzi marszałek Kozłowski, który jest członkiem komitetu. - Tym razem liczymy na ponad 90 proc.


  - Na pewno się uda - zapewnia Ciechowicz.


  Jeśli się jednak nie uda, pieniądze przepadną. Jedynie 6 mln zł przejdzie na rok następny, ale trzeba je będzie wykorzystać w I kwartale 2004 r. Do końca grudnia do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego spłynąć mają wszystkie faktury, na podstawie których samorządy i inni beneficjenci kontraktu dostają zwrot pieniędzy. Czy rzeczywiście spłyną i czy w ten sposób wszystkie środki zostaną wykorzystane, sprawdzimy pod koniec roku.


  Kontrakt między rządem a województwem pomorskim, który obejmuje lata 2001 - 2004, zawarto w 2001 r. W pierwszym roku przeznaczono dla wojewodztwa 91,6 mln zł, z czego wykorzystano 97 proc. W 2002 r. z niespełna 76 mln wydano prawie 99 proc.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.